روز ملی خیج فارس گرامی باد

روز ملی خیج فارس گرامی بادReviewed by سئوکار on Apr 30Rating: 5.0روز ملی خیج فارس گرامی بادخلیج فارس که از دیرباز جزیی از سرزمین ایران بوده و چندی پیش اعراب قصد داشتند با اسناد جعلی این خلیج را از ان خود کنند.ای این رو بر آن شدیم که یک روز را با نام روز ملی خلیج فارس را در تقویم داشته باشیم تا نشان دهیم که برای کشور و خاک خود چقدر ارزش قائل هستیم.

روز ملی خیج فارس گرامی باد

خلیج فارس که از دیرباز جزیی از سرزمین ایران بوده و چندی پیش اعراب قصد داشتند با اسناد جعلی این خلیج را از ان خود کنند.ای این رو بر آن شدیم که یک روز را با نام روز ملی خلیج فارس را در تقویم داشته باشیم تا نشان دهیم که برای کشور و خاک خود چقدر ارزش قائل هستیم.

از سمت شمال با ایران، از غرب با کویت و عراق و از جنوب با عربستان، بحرین و امارت متحده عربی همسایه است. وسعت آن 240،000 کیلومتر است و پس از خلیج مکزیکو و خلیج هودسن سومین خلیج بزرگ جهان محسوب می‌شود. خلیج فارس توسط تنگه هرمز به دریای عمان و از طریق آن به دریاهای آزاد مرتبط است و جزایر مهم آن عبارت‌اند از: خارک، ابوموسی، تنب بزرگ، تنب کوچک، کیش، قشم، و لاوان که تمامی آنها به ایران تعلق دارد.

خلیج فارس و سواحل آن معادن سرشار نفت و گاز دارد و مسیر انتقال نفت کشورهایی چون کویت، عربستان و امارات متحده عربی است. به همین دلیل، منطقه‌ای مهم و استراژیک محسوب می‌شود. بندرهای مهمی در حاشیه خلیج وجود دارد که از آنها می‌توان بندر شارجه، دوبی، ابوظبی و بندر عباس را نام برد.

خلیج فارس

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *